logo IPCN

Oficjalny patron medialny IPCN

goryizerskie.pl

Magazyn turystyczno-krajoznawczy „Góry Izerskie”

materiały informacyjne


ciekawe miejsca w internecie


„liczymy gwiazdy na nocnym niebie”


Izerski Park Ciemnego Nieba zaprasza małych i dużych do wzięcia udziału w akcji „Liczymy gwiazdy na nocnym niebie”. Często patrząc na nocne niebo zastanawiamy się ile gwiazd na nim widać. Dzięki prostej obserwacji każdy może sam sprawdzić, ile tych gwiazd jest. Aby otrzymać wynik nie musimy mozolnie liczyć wszystkich widocznych gwiazd! Wystarczy policzyć ich ilość w kilku miejscach na niebie, wykonać proste obliczenie i otrzymamy dobre przybliżenie ilości gwiazd na całym niebie.

Przygotowana przez nas metoda nie tylko pozwoli ci dowiedzieć się, ile jest gwiazd na niebie, ale również zmierzyć zanieczyszczenie światłem. Im większe jest to zanieczyszczenie w miejscu obserwacji, tym jaśniejsze jest nocne niebo i tym mniej gwiazd możemy zobaczyć, ponieważ słabsze z nich nikną w blasku jasnego nieba. Z dala od miast i wsi, gdzie zanieczyszczenie światłem jest małe lub zerowe, możemy na niebie zobaczyć ponad 2000 gwiazd. W centrach bardzo dużych miast zanieczyszczenie to jest znaczne i dlatego gwiazd widać tam mniej niż 300. Sprawdź, ile gwiazd widzisz na twoim nocnym niebie, a dowiesz się jak duże jest zanieczyszczenie światłem u ciebie!

Pobierz szczegółowy opis przeprowadzenia tej obserwacji i raport obserwacyjny (plik pdf). Nie musisz znać się na nocnym niebie i nie musisz umieć rozpoznawać gwiazdozbiory, aby wykonać tę obserwację! Podziel się z nami swoim wynikiem. Napisz na pi@astro.uni.wroc.pl i prześlij nam swój raport obserwacyjny.